Popravak zuba, plombiranje je jednostavna metoda koju ne treba zanemariti. Statistika pokazuje da su djeca naše najranije dobi uveliko zahvaćena problemom karijesa. Što zbog unošenja previše slatkiša i sokova, što zbog zanemarivanja higijene zuba.
Prvi zubi (mliječni) bez obzira što se mjenjaju moraju se redovito prati i kontrolirati kod stomatologa. To je prvi i najvažniji preduslov za zdrave stalne zube. Redovitom higijenom čuvate svoje zube i onemogućujete karijesu da napreduje.
Zub se sastoji od;
GLEDJ – predstavlja najtvrdji dio zuba te se nalzi na djelu krune zuba
DENTIN – najveći dio zuba
CEMENT – pokriva koren zuba i vrlo je sličan sastavu kosti
PULPA ZUBA – su nervi ,vezivna vlakna te krvni sudovi, takozvani živac
Bakterija streptococcus stvara kiselinu od ostataka hrane te nastaje karijes koji razara zubno tkivo u našim ustima.
U slučaju da smo odmah primjetili promjenu na zubu ili bol, te reagovali, zahvaćena je samo gledj. Tada se popravka zuba smatra najmanjim krvarom. Na tom se mjestu koliko je potrebno izbrusi mala rupa. Na takav način se odklanja sav karijes, te se na to mjesto stavlja plomba.
Ukoliko je karijes zahvatio duboko u zub onda je to duboki karijes. Tada najprije treba karijes brušenjem odstraniti, zatim rupu zuba napuniti lijekom, te ostaviti da djeluje 6-8 nedjelja. Za to vrijeme liječenja, zub bi morao da proizvode dentin te zaštiti živac. Tek na sljedecoj kontorli nakon pregleda stomatologa se odraduje plombiranje zuba. Na očisćen zub od karijesa se nanosi blaga kiselina koja nagrizanjem povrsine zuba, čisti zub, tada se stavlja bond koji povezuje zub sa plombom. Polomba se nanosi u nekoliko slojeva te se osvjetli lampom. Nakon što se stvrdne stomatolog obrusi višak te dovede zub u savršen ugriz. Ukoliko pacijent ima i dalje bolove, a lijek nije uspio odraditi zbog prevelikog kvara, mora se pristupiti vadjenju živca. Na taj način imamo zub koji nije više živ, a rupa u zubu se standardno napuni plombom.
Karijes ako nije lijecen može da uništi u potpunosti zub te se on mora izvaditi, što naravno prestavlja dodatni problem.
Plombiranje se danas može izvršiti brzo i efikasno te u najvećoj mjeri se i ne poznaje rad.
Nekada su se najčesće koristile crne (amalgamske) plombe, ali danas se gotovo više i ne koriste iz estetskih razloga, a i zbog samog materijala.
Na mliječnim zubima se koriste glas-jonomerne plombe jer se one aktivno bore protiv kraijesa (odpuštaju fluor). Zbog svoje neizdržljivosti se ne primjenjuju na stalnim zubima.
Kompozitno bijele plombe su najbolje i idealno riješenje. Odgovaraju najviše nijansi prirodnog zuba, veoma su izdržljive i neprimjetene tako da u potpunosti zadovoljavaju estetsku stranu.
Redovitom kontrolom na svakih 6 mjeseci uz dnevnu higijenu pranjem i čisćenjem koncem dovodite mogucnost karijesa na minimum. Nemojte dozvoliti da vaš zub zahvaćen karijesom postane, duboki karijes. Danas je stomatologija u najvećoj mogucoj mjeri uznapredovala pruža savršene i brze rezultate bez dugotrajnog čekenja.
Plombiranje samo po sebi je kratkotrajan proces sa minimalnom boli, a savršenim i dugotrajnim rezultatima.